Imanje u zajednici

Potraga za parcelom i dizajn imanja
Post Reply
User avatar
Alek
Gavran
Posts: 47
Joined: 02 Apr 2020, 13:48
Location: Istočna Srbija
Contact:

Imanje u zajednici

Post by Alek »

Saznajte više o našoj zajednici.

Slobodno u ovoj temi dodajte linkove i ka drugim udruženjima i zajednicama koje se zalažu za sličan način života u našem regionu.
TubiNS
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2020, 07:04

Re: Imanje u zajednici

Post by TubiNS »

Cao Alek,


Pretpostavljam da te smara ovo sto cu napisati, ali ipak rizikovacu :)
Zamolio bih te da sa nama podelis vise informacija o prostoru na kome zivis sa porodicom.
Da li ste jedina porodica koja tamo zivi trenutno? Koliko porodica je jos pocelo gradnju kuce/imanja?
Da li je moguce i po kojoj ceni kupiti plac?

Ili da nam podelis linkove ako si te informacije vec negde objavljivao.

Veliki pozdrav
User avatar
Alek
Gavran
Posts: 47
Joined: 02 Apr 2020, 13:48
Location: Istočna Srbija
Contact:

Re: Imanje u zajednici

Post by Alek »

TubiNS wrote:
10 Apr 2020, 08:29
Cao Alek,


Pretpostavljam da te smara ovo sto cu napisati, ali ipak rizikovacu :)
Zamolio bih te da sa nama podelis vise informacija o prostoru na kome zivis sa porodicom.
Da li ste jedina porodica koja tamo zivi trenutno? Koliko porodica je jos pocelo gradnju kuce/imanja?
Da li je moguce i po kojoj ceni kupiti plac?

Ili da nam podelis linkove ako si te informacije vec negde objavljivao.

Veliki pozdrav
Nipošto ne smaraš, poenta i jeste da ovde delimo što više informacija :mrgreen:

Mi smo za sada jedina porodica koja ovde živi tokom cele godine. Još jedna ekipa je renovirala staru kuću koja je na zajedničkoj parceli, i oni su za sada tu dok ne krenu svoje imanje da rade. Gradi se još jedna kuća od slame, dosta veća od naše, koja je da kažemo na pola puta do useljenja. Pored toga još par imanja je kupljeno ili kaparisano, neki su i planirali da počnu radove ovog proleća, ali jelte to je za sada pauzirano dok se ne završi vanredno stanje i povrati sloboda kretanja.

Ima još nekoliko slobodnih placeva, cena je €40 po aru, a parcela ima od 40 do 150 ari. U tu cenu je uračunato korišćenje zajedničkih stvari: bager, traktor + nastavci, solarni paneli, agregat, zajednička kuća za odlaganje stvari i alata, itd.

Ako ima još pitanja, samo napred :D
Vesna Balans
Posts: 1
Joined: 11 Apr 2020, 10:22

Re: Imanje u zajednici

Post by Vesna Balans »

Pozdrav za pokretace ove grupe kao i za clanove.
Imam udruzenje registrovano u Novom Sadu. Nas tri psliholoskinje smo osnuvaci. Moja zelja je da se preselim u prirodu, preferiram Frusku goru ali sam otvorena i za druge krajeve. Zelim vece imanje minimu oko 1ha da bih tu osnovala mesto za zivot i psiholosko-harmonizujuci centar gde bi ljudi dolazili i provodili neko vreme na terapiji prirodom. Planiram i organsku bastu i terapiju radom u istoj :) Cilj je dami ooji tu radkmo i zivimo sa svojim porodicama. Da klijenti koji dolaze na psihoterapiju se osecaju kao da su u svojoj porodici. Kontakt sa prirodom ima visestruke efekte na nervni sistem i ubrzava proces vracanja u harmoniju. Ovo je ukratko
Drago mi je da sam ovde sa vama :)
Www.centarbalans.com
Facebook/centar balans
Facebook/ Vesna Dimic
User avatar
Alek
Gavran
Posts: 47
Joined: 02 Apr 2020, 13:48
Location: Istočna Srbija
Contact:

Re: Imanje u zajednici

Post by Alek »

Odlično Vesna, zvuči kao dobar plan :)

Kao preporuku svima koji kreću da osnivaju zajednice ovog tipa savetujem da pročitaju knjigu Creating a Life Together. Mi smo iz nje pregršt korisnih informacija pokupili :D
TubiNS
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2020, 07:04

Re: Imanje u zajednici

Post by TubiNS »

Cao Alek,

Uh, imam ja pitanja... :D :D :D

Sto se tice solarnih panela, koliko ih sada ima i da li su dovolnji za proizvodnju eletrice energije koja vam je potrebna?

Da li je ideja da se cela zajednica snabdeva solarnom energijom iz zajednickih panela ili svako domacinstvo ponaosob?

Kakva je situacija sa vodom, da li su iskopani bunari ili?

Ne znam ni sam svasta bih te pitao ali eto imam vremena pa polako... :D
User avatar
Alek
Gavran
Posts: 47
Joined: 02 Apr 2020, 13:48
Location: Istočna Srbija
Contact:

Re: Imanje u zajednici

Post by Alek »

TubiNS wrote:
13 Apr 2020, 08:25
Cao Alek,

Uh, imam ja pitanja... :D :D :D

Sto se tice solarnih panela, koliko ih sada ima i da li su dovolnji za proizvodnju eletrice energije koja vam je potrebna?

Da li je ideja da se cela zajednica snabdeva solarnom energijom iz zajednickih panela ili svako domacinstvo ponaosob?

Kakva je situacija sa vodom, da li su iskopani bunari ili?

Ne znam ni sam svasta bih te pitao ali eto imam vremena pa polako... :D
Trenutno ima 500W zajedničkih koji su na raspolagnaju, sasvim dovoljno tokom letnjih meseci za punjenje baterija, osvetljenje i manje potrošače. Mi smo već prešli na naše od 1000W, ne bi bilo loše da više domaćinstva koristi isti sistem, ali otom potom... to je jedan od onih "dobrih problema" koje ćemo lako rešiti kada više ljudi bude živelo ovde tokom cele godine :)

Postoje dva stara bunara koje smo očistili, oni daju tehničku vodu, ali tokom letnjih meseci se slabo dopunjuju. Tako da iz njih izvučemo vodu na proleće (bukvalnog ovog vikenda) kada se brzo pune, i onda tu vodu koristimo tokom letnjih meseci. Postoji par opcija za vodu, bušenje bunara, kišnica, itd. ali to je sve najbolje videti na teretnu. Trenutno kako stvari stoje rekao bih da je voda ograničena ukoliko je leto sušno (2017. kao najekstremniji primer). Trenutno ima dovoljno vode za broj ljudi koji je prisutan, a kada dođu i drugi uključiće se u razvoj i drugih izvora :)
TubiNS
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2020, 07:04

Re: Imanje u zajednici

Post by TubiNS »

Alek wrote:
13 Apr 2020, 08:41
TubiNS wrote:
13 Apr 2020, 08:25
Cao Alek,

Uh, imam ja pitanja... :D :D :D

Sto se tice solarnih panela, koliko ih sada ima i da li su dovolnji za proizvodnju eletrice energije koja vam je potrebna?

Da li je ideja da se cela zajednica snabdeva solarnom energijom iz zajednickih panela ili svako domacinstvo ponaosob?

Kakva je situacija sa vodom, da li su iskopani bunari ili?

Ne znam ni sam svasta bih te pitao ali eto imam vremena pa polako... :D
Trenutno ima 500W zajedničkih koji su na raspolagnaju, sasvim dovoljno tokom letnjih meseci za punjenje baterija, osvetljenje i manje potrošače. Mi smo već prešli na naše od 1000W, ne bi bilo loše da više domaćinstva koristi isti sistem, ali otom potom... to je jedan od onih "dobrih problema" koje ćemo lako rešiti kada više ljudi bude živelo ovde tokom cele godine :)

Postoje dva stara bunara koje smo očistili, oni daju tehničku vodu, ali tokom letnjih meseci se slabo dopunjuju. Tako da iz njih izvučemo vodu na proleće (bukvalnog ovog vikenda) kada se brzo pune, i onda tu vodu koristimo tokom letnjih meseci. Postoji par opcija za vodu, bušenje bunara, kišnica, itd. ali to je sve najbolje videti na teretnu. Trenutno kako stvari stoje rekao bih da je voda ograničena ukoliko je leto sušno (2017. kao najekstremniji primer). Trenutno ima dovoljno vode za broj ljudi koji je prisutan, a kada dođu i drugi uključiće se u razvoj i drugih izvora :)
Hvala na odgovorima!
Super, bitno da postoji resenje za sve.
Post Reply