Preporuke za čitanje

Kursevi, radionice, knjige, literatura, itd.
Post Reply
User avatar
IgorM
Posts: 10
Joined: 19 Feb 2021, 03:54

Preporuke za čitanje

Post by IgorM »

Kao neko ko još sanjari, čitam stvari vezane za off grid, homesteading etc., ali se većinom hvatam za knjige autobiografskog tipa, od Toroovog "Voldena" do "Living the Good Life" od Helen i Skota Niringa (Nearing).
Voleo bih da me neko svojim preporukama izbaci iz ove rutine i prevuče me u oblast specijalizovanih knjiga.

Za kraj još jedna iz mog omiljenog žanra: Wendy Tremayne "The Good Life Lab". Prava kombinacija intelektualizma, duhovnosti i dumpster divinga da pokrene moždane fluide. Relativno sveža a i dotiče zanimljive teme kao što je "maker culture" i post-potrošačka ekonomija. Maksimum zvezdica
User avatar
Alek
Gavran
Posts: 47
Joined: 02 Apr 2020, 13:48
Location: Istočna Srbija
Contact:

Re: Preporuke za čitanje

Post by Alek »

Koja te specijalizacija zanima? :D Nabacali smo nekoliko naših preporuka na sajtu za početak, ali ako te zanima nešto konkretnije možda ima neko nešto da preporuči? Nisam čuo za Tremayne, ali stavljena je u spisak.

Od svih knjiga na ovu temu, prvo što preporučim svima je Lean Logic koja je od nedavno i Internetizovana... malo gušća knjiga, ali gusta je i tema života u decenijama koje predstoje :)

I ajde da ne propustim priliku i čisto reda radi linkujem i moju knjigu :mrgreen:
User avatar
IgorM
Posts: 10
Joined: 19 Feb 2021, 03:54

Re: Preporuke za čitanje

Post by IgorM »

Ovako. Poljoprivredu sam skoro obrađivao. Neke domaće, malo nabacane preglede. Tako da sam tu malo prezasićen. Imam pristup velikom broju knjiga a i manijak sam za liste, tako da se izbor knjiga na sajtu i u tvojoj knjizi preklapaju sa mojim listama (uspeo sam nekako da prilagodim pdf mom ebook readeru tako da sam već negde oko 70e strane 😊). Ono što me muči je da pronađem jednu stvar koja će me oduševiti, a posle je sve domino efekat 😁.
Nisam za neke velike preglede kao što je Seymourova velika knjiga. Osećem da bi mi C. Alexander doneo prosvetljenje, ali već dugo šlajfujem po prvom poglavlju Timeless Way of Building.
Možda ipak permakultura. Nisam siguran koju od najcitiranijih knjiga da dohvatim.
Ili nešto o uređivanju imanja.

Lean Logic mi nije dostupna. Čitanje sa laptopa neke obimne knjige pomalo izbegavam. Nisam tako mator, nego su moje oči duplo starije od mene 😁
User avatar
Alek
Gavran
Posts: 47
Joined: 02 Apr 2020, 13:48
Location: Istočna Srbija
Contact:

Re: Preporuke za čitanje

Post by Alek »

A Pattern Language je odlična knjiga, velika je greota planirati dom pre čitanja te knjige :) Timeless Way of Building je isuviše teoretska, ima dosta stvari koje neće biti svakome bitne, tako da je pojedine delove moguće preleteti bez dublje refleksije.

Ne popuštam za Lean Logic, već skrećem pažnju da je knjiga pisana kao rečnik, tako da može da se čita u malim zalogajima koji ne zamaraju :mrgreen:

Od Permakulture.... hmm verovatno Sep Holzer za početak, koji je preveden i na naški jezik. Za uređivanje imanja The Resilient Farm and Homestead (Ben Falk), a odmah nakon toga Gaia’s Garden (Toby Hemenway).
User avatar
IgorM
Posts: 10
Joined: 19 Feb 2021, 03:54

Re: Preporuke za čitanje

Post by IgorM »

Dok ja kupim imanje pročitaću sabrana dela C. Alexamdera 🤣
Sepp Holzerr it is, then!
A što se tiče Fleminga, sačekaću da neko napravi epub. Inače to radim sam, ali u ovom slučaju htmlovi sa sajta nisu upotrbljivi za automatsku konverziju, a ima ih previše...
User avatar
IgorM
Posts: 10
Joined: 19 Feb 2021, 03:54

Re: Preporuke za čitanje

Post by IgorM »

Dugo se nisam javljao, život je krenuo nekim drugim putevima. Sad bih da iskoristim priliku da preporučim neke autore i knjige, koje sam čitao u prethodnom periodu.
Novella Carpenter - Farm City: The Education of an Urban farmer. Žanr koji najradije čitam (auto)biografija. Kao i sve ostalo što danas preporučujem dolazi iz Severne Amerike. Zanimjiv par urbanih farmera. Dumpster diving, reciklaža, urbano pčelarstvo, živinarstvo, postapokaliptična Kalifornija.
Dve knjige od Marka Sundeena:
The Man Who Quit Money
The Unsettlers: In Search of the Good Life in Today’s America
Prva se bavi alternativnim načinom života izvesnog Daniela Suela. Ne bih mnogo o tome... Osim da ima dosta dumpster divinga... Što je, izgleda, za mene siguran znak da je knjiga beskompromisni off griderski punk :D
Drugu sada čitam. Sundeen je od onih pisaca koji vole da upletu mnogo filozofije, ekonomije, politike i istorije u svoje, za sada uglavnom biografske knjige. Vrlo "joškasto" pisanje, da citiram jednog bivšeg prijatelja. Priča priče nekoliko parova... nazovimo ih popularno homesteaderima. Neki su urbani farmeri, neki bogu iza nogu religiozni zastupnici održivosti i sličnih doktrina.
Vredno čitanja. Priče su lokalne i to ih čini još privlačnijim. Dok čitam o postindustrijskom korodiranom Detroitu, osećam da su problemi tih ljudi i moji problemi. Jedna stvar mi izaziva depresiju posle čitanja ovakve literature. Iako su uslovi života slični, ekonomske i političke nedaće preslikane, u ovo vreme neoliberalizma, zašto neka rešenja koja iznalaze ljudi u Americi i širom (zapadnog) sveta, nemaju skoro nikakav odjek u Srbiji?
User avatar
IgorM
Posts: 10
Joined: 19 Feb 2021, 03:54

Re: Preporuke za čitanje

Post by IgorM »

Dugo ništa nisam preporučivao. Malo mi vremena preostaje za čitanje. Uglavnom radim na pribavljanju novca za ranč.
Trenutno čitam The Contrary Farmer od Džina Logsdona. Kao i sve ostalo od njega maksimalna preporuka.
Ono zbog čega se javljam je tekst u novom broju Mother Earth News-a:
The No-Land Homestead: Get Started on Sustainability od Jenny Flores.
Sve je to nešto što već znaju svi koji u stanovima pate za planinskim kolibama. Sažeto i jasno prikazano:
https://www.motherearthnews.com/sustain ... 23aszawar/
Post Reply