Troskovi i prihod

Troškovi i prihod
Post Reply
TubiNS
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2020, 07:04

Troskovi i prihod

Post by TubiNS »

Opet ja :)
Otvorio sam novu temu posto ima u naslovu kod stavke finansije pa mislim da je dobra kao zasebna tema.
Posto si jedini Alek koji trajnoo boravis na imanju, da li bi mogao podeliti sa nama svoja iskustva?
Ovo je jako bitna tema, mozda je tema finansija malo skakljiva pa ljudi izbegavaju da pitaju i pricaju o tome.

Kakvi su tvoji realni troskovi i prihodi?

Drugo pitanje, kloliko kosta izgradnja kuce? Za parcelu si napisao cenu i tu svako bira spram raspolozivosti i afiniteta. Znam da je i kod kuce takva situacija ali pitam za tvoje iskustvo?

Hvala unapred.
User avatar
Alek
Gavran
Posts: 47
Joined: 02 Apr 2020, 13:48
Location: Istočna Srbija
Contact:

Re: Troskovi i prihod

Post by Alek »

Komplikovano pitanje, jer će cifre svakome biti drugačije u zavisnosti od potreba i prohteva :D

Ako govorimo o našim tvrdim troškovima, oni su u jednoj godini sledeći:
  • Drva - ako kupujemo plaćamo €50 dva kubika
  • Plin - možda 4 boce godišnje €65
  • Benzin (za agregat) - pa recimo €30 za pumpu i jače alate koje ne možemo pokrenuti na panele
Znači oko €150 za struju, vodu i grejanje na godišnjem nivou. Ludilo, a? :)

Pored toga imamo troškove hrane i automobila (servis, registracija, benzin) - to svako može da izračuna za sebe. Proizvodićemo većinu naše hrane tek kada budemo uveli životinje na imanje - jaja, meso, mleko. A kada više ne budemo morali da idemo u supermarket, mogli bi i da batalimo automobil, a da imamo neko manje električno vozilo za kretanje u krugu od nekoliko desetina kilometara.

Frižider nam radi samo tokom pola godine što zahteva malo fleksibilnosti i organizacije, investicija u baterije koje bi pokretale frižider zimi je za nas ipak nerealna. Panele od 1000W i baterije smo platili oko €1900 sa sve postavkom, kablovima, itd. Paneli traju 25+ godina, a baterije u zavisnosti od korišćenja 5-15 godina. O svemu ovome ulazim u dosta više detalja u predstojećoj knjizi, jer ipak je malo dublja tema.

Za izgradnju kuće kao naše (25 kvadrata osnova, dva sprata) mislim da nije moguće izgraditi topli zimski dom koji zahteva malo grejanja za manje od €6000. I to pod uslovom da se dobro postavi plan rada, samostalno projektuje, samostalno izgradi i koriste prevashodno prirodni materijali. Za manje para je moguće renovirati staru kuću, ali takva će da "jede drva" zimi, što se na duge staze nikako ne isplati.
TubiNS
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2020, 07:04

Re: Troskovi i prihod

Post by TubiNS »

Hvala ti puno na informacijama.
Zaista su značajne.
Sad imamo realan uvid u to koliko novca nam je potrebno u startu.
Hvala još jednom.
Pozdrav :)
NecaPereca
Posts: 1
Joined: 28 Feb 2023, 12:08

Re: Troskovi i prihod

Post by NecaPereca »

TubiNS wrote:
13 Apr 2020, 10:06
Opet ja :)
Otvorio sam novu temu posto ima u naslovu kod stavke finansije pa mislim da je dobra kao zasebna tema.
Posto si jedini Alek koji trajnoo boravis na imanju, da li bi mogao podeliti sa nama svoja iskustva?
Ovo je jako bitna tema, mozda je tema finansija malo skakljiva pa ljudi izbegavaju da pitaju i pricaju o tome.

Kakvi su tvoji realni troskovi i prihodi?

Drugo pitanje, kloliko kosta izgradnja kuce? Za parcelu si napisao cenu i tu svako bira spram raspolozivosti i afiniteta. Znam da je i kod kuce takva situacija ali pitam za tvoje iskustvo?

Hvala unapred.


Nadovezala bih se na ovu temu s obzirom da trenutno gradim. :) Za dosta informacija o gradnji koristim ovaj kalkulator https://www.daibau.rs/cene/novogradnja postoje stvari koje nisu real, ali mu je svakako dobra polazna tačka. :)
Post Reply