Grejanje na drva

Proizvodnja i skladištenje električne energije, spremanje drva i loženje
Post Reply
User avatar
Alek
Gavran
Posts: 47
Joined: 02 Apr 2020, 13:48
Location: Istočna Srbija
Contact:

Grejanje na drva

Post by Alek »

Čim smo počeli da projektujemo naš dom odlučili smo da centralnu poziciju dnevne sobe zauzme raketna peć. Nakon pročitane dve knjige i gledanja dokumentarca o izradi ovih peći ipak smo se odlučili za šporet na drva - Alfa-Plam Donna 70. Pored toga što šporet greje prostoriju, plotnu koristimo za grejanje vode za tuširanje i pranje sudova, a tu je uvek i topla rerna da se u nju ubaci poneka poslastica. 3 ptice jednim kamenom :lol:

Za 4 zime do sada nismo uspeli da u sezoni izgorimo više od 2 kubika drva, tako da smo veoma zadovoljni potrošnjom. To ne znači da raketnu peć nećemo sagraditi u nekom drugom objektu, ali prosto kada je u pitanju multifunkcionalnost unutar jednog (dobro termoizolovanog) doma, "smederevac" je i dalje ozbiljno rešenje :)

Kakvo je vaše iskustvo za raketnim pećima i generalno sa grejanjem ljudi, vode i hrane na drva?
Sealas
Posts: 4
Joined: 08 Aug 2020, 20:13

Re: Grejanje na drva

Post by Sealas »

Nama se dopada Alfa Inox 75 (6kw) jer ima dovod za vazduh izvan kuće.
Grejala bi nam dnevnu i kuhinju od ukupnih 32 kvadrata i hodnik od 10 kvadrata.

Koliku kvadratura vi grejete?
Koju izolaciju imate?
User avatar
Alek
Gavran
Posts: 47
Joined: 02 Apr 2020, 13:48
Location: Istočna Srbija
Contact:

Re: Grejanje na drva

Post by Alek »

Sealas wrote:
08 Aug 2020, 20:24
Nama se dopada Alfa Inox 75 (6kw) jer ima dovod za vazduh izvan kuće.
Grejala bi nam dnevnu i kuhinju od ukupnih 32 kvadrata i hodnik od 10 kvadrata.

Koliku kvadratura vi grejete?
Koju izolaciju imate?
Mi grejemo oko 25 m2 u osnovi, ali na dva sprata što zapreminski ispada oko 96 m3. Za Donu je specifikacija 83m3 tako da smo tu negde.
Izolacija nam je 50cm balirane slame na 3 zida, što je efektivno 23cm stiropora ili kamene vune. Na južnoj strani oko prozora je kamena vuna 8cm, a u krovu 10cm. Tako da smo dobro ušuškani :)

Odlično je kada peć imam dovod vazuha izvan kuće! Da je ta bila u opciji kada smo kupovali, verovatno bi nju uzeli
Sealas
Posts: 4
Joined: 08 Aug 2020, 20:13

Re: Grejanje na drva

Post by Sealas »

Sjajno!
Mnogo mi znači tvoja informacija, jer sam se oko grejanja mnogo dvoumio, mnogo pročitao tražeći najoptimalnije rešenje i na kraju sam se odlično za šporet na drva.
Izolacija mi je slična (efikasna) kao i tvoja, tako da verujem da neću potrošiti više od 3m drva u najhladnijoj zimi.
anubisgrau
Posts: 1
Joined: 14 Nov 2020, 19:04

Re: Grejanje na drva

Post by anubisgrau »

Sealas wrote:
08 Aug 2020, 20:24
Nama se dopada Alfa Inox 75 (6kw) jer ima dovod za vazduh izvan kuće.
Grejala bi nam dnevnu i kuhinju od ukupnih 32 kvadrata i hodnik od 10 kvadrata.
Jel mozes malo da pojasnis dovod za vazduh iznad kuce?

Meni treba pec koja ima izvod za cev sa toplim vazduhom koju bi sproveo za grejanje sprata.
toko
Posts: 1
Joined: 28 Feb 2022, 13:27

Re: Grejanje na drva

Post by toko »

Pozdrav svima, ja Sam Nov na forumu, interesuje me grejanje na drva. Do sad Sam koristitio obican smederevac, koji je pri kraju I za sledecu sezonu moracu nesto drugo staviti.
Gospodin Alek je napisao da je ovu temu dosta proucio I da je se na kraju ipak odlucio za sporet. Gledao Sam dosta raznih peci tipa livnica Guca IL Tim sistem, I na dosta modela postoi regulacija sekundarnog vazduha zbog optimizacije sagotevanja, neznam ima li to na sporetima. Ja neznam mnogo o ovoj temi Al interesu je me sta da odaberem pec ili sporet, sta je ekonomicnije u pogledu potrosnje drva, nije mi bitno pecenje I kuvanje.
User avatar
Alek
Gavran
Posts: 47
Joined: 02 Apr 2020, 13:48
Location: Istočna Srbija
Contact:

Re: Grejanje na drva

Post by Alek »

Hmm u tom slučaju možda bolje peć nego šporet. Ako ste u mogućnosti da vidite šporet uživo, tipa Alfa Plam ima showroom na Banovom Brdu u BGu sa dosta modela. Tu se dosta pitanja razjasni.
Post Reply